Türkiye genelinde konut fiyatları Aralık ayında yıllık bazda nominal olarak yüzde 167,8, reel olarak ise yüzde 58,7 oranında artış gösterdi. İstanbul’da ise artış aynı dönemde yıllık yaklaşık 3 kat olarak gerçekleşti.

Kkonut Fiyat Endeksi (KFE), aralıkta önceki aya göre yüzde 5,3 oranında artarak 662,5 seviyesinde gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Aralık 2022 dönemine ilişkin KFE verilerini açıkladı. Türkiye’deki konutların kalite etkisinden arındırılmış fiyat değişimlerini izlemek amacıyla hesaplanan KFE, 2022 yılının Aralık ayında, önceki aya göre yüzde 5,3 ve önceki yılın aynı ayına göre yüzde 167 oranında artan KFE, aynı dönemde reel olarak yüzde 58,7 oranında artış gösterdi.

3 büyük il için konut fiyat endeksi değişimine bakıldığında ise aralıkta önceki aya göre İstanbul’da 4,7, Ankara’da 4,6 ve İzmir’de 4,2 artış görüldü. Endeks değerleri geçen yılın aynı ayına göre ise İstanbul’da yüzde 174,2, Ankara’da yüzde 172,7 ve İzmir’de yüzde 168,3 yükseldi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir!

Şehrin merkezinde, doğayla içe içe güvenli bir yaşam: 5. Levent! (İlandır)

Detaya Git >>

İstanbul’da yeni bir hayat Topkapı 29

Akzirve imzasıyla Topkapı-Zeytinburnu aksında inşa edilen Akzirve Topkapı 29 projesinde satışlar sürüyor. Projede ev  almak isteyenler banka kredisi…

Detaya Git >>

Depremzede KOBİ’lere sıfır faizli acil destek kredisi

KOSGEB, Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkili olduğu bölgelerde ekonomik ve sosyal hayatın hızla normale dönmesi amacıyla sıfır faizli Acil…

Detaya Git >>
You have already added 0 property

Login

Register